صفر تا ۱۰۰ آزمایش ازدواج + همه آنچه که در مورد آزمایشات ازدواج بایستی بدانید

آزمایش ازدواج از مواردی است که افراد در آستانه ازدواج اطلاعات کمی در مورد آن دارند. گاهاٌ دیده می شود که عدم آگاهی درباره این موضوع باعث استرس و اضطراب در بعضی از زوج های جوان می شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم  در این مطلب به طور کامل به همه آن چیزی که در مورد آزمایش پیش از ازدواج نیاز هست، بپردازیم.

قبل از اینکه بتوانید در دفترخانه ازدواج عقد کنید، برگه معرفی نامه از دفترخانه دریافت می کنید و طی یک ماه فرصت دارید تا با در دست داشتن آن معرفی نامه به آزمایشگاه مراجعه کنید تا آزمایشات لازم از زوجین انجام بشود.

آزمایش های اجباری

برخی از آزمایش های پیش از ازدواج به دلیل اهمیتی که دارند، اجباری هستند و چند آزمایش ازدواج دیگر هم براساس تصمیم زوجین می تواند انجام شود ولی از نظر قانونی اجباری بر آن ها نمی باشد. ابتدا به معرفی آزمایشات اجباری ازدواج می پردازیم:

آزمایش اعتیاد

در چند دهه اخیر اعتیاد عامل فروپاشی بسیاری از زندگی ها بوده. به همین دلیل برای جلوگیری از مشکلات ناشی از اعتیاد در زندگی از زوجین آزمایش اعتیاد گرفته می شود. این آزمایش با گرفتن نمونه ادرار انجام می شود. برای جلوگیری از هرگونه تقلب طی فرایند گرفتن نمونه ادرار، این آزمایش با حضور ناظر (بیشتر به وسیله دوربین مداربسته) انجام می شود. البته این آزمایش مخدرهایی که از ترکیبات تریاک بدست می آید را نشان می دهد و متاسفانه آلودگی به انواع دیگر مخدرها را تشخیص نمی دهد. از طرف دیگر، مصرف قرص های کدیین دار در نزدیکی زمان آزمایش نیز جواب آزمایش را مثبت می کند. پس به این نکته توجه ویژه داشته باشید تا از دردسرهای بعدی پیشگیری کنید و حتی المقدور تا ۷۲ ساعت قبل از آزمایش دارو (اعم از قرص و شربت) مصرف نکنید. برای آزمایش اعتیاد نیازی به ناشتابودن نیست.

آزمایش VDRL

برای تشخیص بیماری سیفلیس می باشد. سیفلیس یک بیماری خطرناک مقاربتی است. این بیماری دارای سه دوره می باشد که دوره سوم آن بسیار خطرناک هست و حتی منجر به مرگ و میر می شود. عوارض دوره سوم سیفلیس ۱۰ الی ۲۰ سال پس از شروع بیماری ظاهر می شود. همچنین این بیماری قابل انتقال از مادر به جنین است و تا ۲۰ سالگی به صورت دندان های تغییر شکل یافته، کدورت قرنیه ( منجر به کوری می شود) و ضایعه شنوایی (منجر به کری می شود) در فرزند خود را نشان می دهد. به همین دلیل این آزمایش برای همه آقایان و همچنین خانم هایی که ازدواج مجدد دارند، اجباری است. در صورت مثبت بودن جواب آزمایش فرد باید دوره درمان را سپری کرده و در پایان دوران درمان مجوز برای دفترخانه و محضر صادر می شود.

آزمایش تالاسمی

تالاسمی یک بیماری ژنتیکی است که در واقع منجر به کم خونی در فرد می شود. به دو نوع مینور(خفیف) و ماژور(شدید) تقسیم می شود. به دلیل شایع بودنش (شایع ترین بیماری ژنتیکی) در ایران جزو آزمایش های اجباری زوجین قبل از ازدواج است. اگر فرد مبتلا به نوع مینور با فردی که مبتلا نیست، ازدواج کند خطری متوجه فرزند آن ها نخواهد بود. در بدترین حالت فرزند نیز دچار تالاسمی مینور خواهد شد. ولی در ازدواج دو فرد مینور به احتمال ۲۵ درصد فرزند به تالاسمی ماژور دچار می شود، هر چند مانعی برای ازدواج نمی باشد. در ایران از هر ۲۰ نفر حداقل یک نفر ناقل تالاسمی است. آزمایش تالاسمی به صورت آزمایش خون و شمارش سلولی آن می باشد.

واکسن کزاز

برعکس موارد قبلی نیازی به انجام آزمایش نیست و صرفا بایستی عمل واکسیناسیون انجام شود. کزاز ناشی از یک نوع باکتری است. از علایم این بیماری فعالیت شدید اعصاب حرکتی و انقباض شدید عضلات می باشد. مشکلات تنفسی بیشترین عامل مرگ در اثر این بیماری است. این واکسن برای خانم ها اجباری است. البته به طور معمول در سال اول دبیرستان، همه افراد باید این واکسن را تزریق کنند. در صورتی که از زمان تزریق قبلی تا زمان اخذ تاییدیه آزمایشگاه برای ازدواج کمتر از ۱۰ سال گذشته باشد، نیازی به این واکسن نمی باشد و تاییدیه توسط آزمایشگاه صادر می شود. هر چند که نوبت بعدی واکسن کزاز نیز به فرد اعلام  می شود.

مشاوره تنظیم خانواده

همانطور که از اسمش مشخص است، این مورد هم جزو آزمایش ازدواج نمی باشد، ولی اجباری است. کلاس های بسیار مفیدی است که به افزایش دانش بهداشتی زوجین کمک شایانی می کند. بدون شک مباحث مطروحه در این کلاس برای داشتن زندگی سالم تر لازم است و از آن جا که کاربردی هست، درباره مسائل بهداشتی ازدواج، بارداری، زایمان و … آگاهی شما افزایش می یابد. البته به علت زمان کم این دوره ها و حجم زیاد مباحث مربوطه، جای بعضی آموزش ها خالی است.

آزمایش های اختیاری ازدواج

تا اینجا آزمایش های اجباری قبل از ازدواج را بررسی کردیم. علاوه بر این تعدادی آزمایش اختیاری هم وجود دارد که در صورت تمایل زوجین قابل انجام است. در ادامه با این آزمایش ها آشنا می شوید:

ایدز

روند افزایشی مبتلایان به بیماری ایدز، آزمایش این بیماری را بیش تر از گذشته مورد توجه عموم مردم و به خصوص زوجین در آستانه ازدواج کرده است. در حال حاضر این آزمایش اختیاری است، ولی در صورت داشتن رفتارهای پرخطردر گذشته توصیه می شود حتما این آزمایش را انجام دهید. البته حتی این آزمایش به صورت صد در صد نمی تواند قابل استناد باشد. اول به این دلیل که هنگام ورود ویروس HIV به بدن، تا چند ماه ممکن است به صورت نهفته باقی بماند و جواب آزمایش هم منفی باشد. از طرف دیگر، آزمایش HIV وضعیت حدود ۳ الی ۶ ماه قبل فرد را نشان می دهد و در صورتی که فرد اخیرا در معرض بیماری قرار گرفته باشد، قابل تشخیص نخواهد بود.

آزمایش ژنتیک

اغلب برای مواردی است که ازدواج فامیلی باشد یا فرد دچار مشکلی باشد. البته لزوم انجام این آزمایش را مشاور ژنتیک مشخص می کند. مشاور با بررسی دقیق نسبت خانوادگی و پرونده مشخص می کند که به آزمایش ژنتیک نیاز هست یا نه. لازم به ذکر است هزینه های این نوع آزمایش بالا می باشد. ولی عواقب جبران ناپذیر و اغلب پر هزینه ای که ممکن است در آینده گریبانگیر زوجین بشود، در صورت نیاز افراد به این آزمایش هزینه آن را توجیه پذیر می کند. همچنین جواب آزمایش ژنتیکی کمی دیرتر آماده می شود.

مدارک مورد نیاز برای آزمایش ازدواج

همانطور که در بالا اشاره شد، هنگام حضور در آزمایشگاه به معرفی نامه محضر نیاز دارید. اما برای دریافت این معرفی نامه، ارائه اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی زوجین و اصل شناسنامه پدر عروس ضروری است. همچنین برای آزمایشگاه هم علاوه بر معرفی نامه، شناسنامه عکس دار و دو قطعه عکس زوجین بایستی به همراه داشته باشید. 

منبع

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.