راهنمای انتخاب فرش ماشینی

در دو دهه اخیر فرش های ماشینی به عنوان محبوب‌ترین نوع فرش در بازار ایران مورد توجه قرار گرفته است. به خصوص برای زوجهای جوانی که در استانه شروع زندگی خود و خرید جهیزیه قرار دارند. در این مطلب سعی شده است به طور مختصر و مفید تمام نکات مهم برای خرید فرش ماشینی بیان شود. مهمترین موارد برای خرید و فرش ماشینی سه فاکتور تراکم، شانه و نخ خاب یا نخ پرزمی باشد که در ادامه مطلب به طور جزئی هر کدام را توضیح می دهیم.

برای مشاهده انواع فرش ماشینی کلیک کنید

 

فرش ماشینی جهاز

نخ پرز(نخ خاب)

بافت گره های رنگ با این نخ انجام می شود که مهمترین عامل در کیفیت و عمر فرش می باشد و به چهار دسته کلی نخ اکریلیک، مخلوط نخ اکریلیک و پلی پروپیلن، صد درصد پلی پروپیلن و پلی استر یا ابریشم مصنوعی تقسیم می شود.

از بین نرخ‌های نامبرده شدن نخ اکریلیک از همه موارد دیگر بهتر می باشد و به تبع آن گران ترین نوع فرش ماشینی آنهایی هستند که جنس نخشان اکریلیک است. از مزایای نخ اکریلیک می توان موارد زیر را برشمرد:

اب رفتگی آن در گذر زمان بسیار کم یا ناچیز می باشد.در حالی که در انواع نخ های دیگر این مورد وجود ندارد و بعد از شست و شو فرش شاهد هیچ گونه تغییری نمی باشد.بعد از مدتی دچار آب گرفتگی میشود.

نور باعث از بین رفتن نمای فرش نمی شود.

در مواجهه با حرارت مستقیم مقاومت قابل توجهی از خود نشان می دهد.

طی گذشت زمان دچار سایش نمی شود و زیبایی خود را حفظ می کند.

 

مزایای نخ های پلی پروپیلن و پلی استر:

عدم جذب رطوبت مهمترین مزیت این نوع از نخ فرش می باشد.

پرزدهی کمتر نسبت به الیاف اکریلیک

شانه

تراکم عرضی فرش را شانه می گویند.که تعداد گره رنگ در هر متر  می باشد.رایج ترین شانه های موجود در بازار ۵۰۰ ۷۰۰ هزار و ۱۲۰۰ شانه است.هرچه شانه فرش بیشتر باشد آن فرش دارای ظرافت.و زیبایی بیشتری می باشد ولی نسبت به فرش هایی با شانه کمتر وزن کمتر دارد.همچنین فرش های با شانه کمتر نرم تر می باشند.در نتیجه فرش با شانه های بیشتر قیمت بیشتر دارد.

تراکم

به تعداد گره های رنگ به کار رفته در طول فرش تراکم طول فرش گفته می شود. همچنین تراکم طولی متناسب با شانه فرش می باشد تراکم فرش ها نیز از ۶۵۰ آغاز شده و تا ۳۶۰۰ در بازار موجود میباشد.

 

فرش ماشینی

 

علاوه بر این در هنگام خرید فرش باید به نکات زیر نیز توجه داشت:

  • ابعاد سالن خود را به طور دقیق اندازه گیری کنید و سپس متناسب با  ابعاد و در بعضی موارد دکوراسیون اتاق، ابعاد فرش خود را انتخاب کنیم.
  • در صورت تردد زیاد در اتاق یا منزلی که فرش پهن می شود، سعی شود رنگ ها و نقشه هایی انتخاب گردد که اثر آلودگی یا لک بر روی آن زیاد مشهود نشود.
  • توصیه می‌شود برای فضاهای کوچک فرش با رنگ های روشن انتخاب شود.
  • علاوه بر این در هنگام خرید فرش باید به نکات زیر نیز توجه داشت.
  • در هنگام خرید فرش های پلی استر توجه شود که فرش بر روی زمین نیز پهن شود زیرا این نوع از فرش در زوایای دید مختلف رنگهای متفاوتی نشان می‌دهد.

در این مقاله سعی شد تا مهمترین نکات برای خرید فرش ماشینی بیان شود. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.