راهنمای جامع خرید اجاق گاز

اجاق گاز از وسایل ضروری در تهیه جهیزیه عروس هست. پس برای اینکه بتوانید بهترین و مناسب ترین گاز مورد نیاز خود را پیدا کنید، بایستی بیشتر با جزییات مربوط به این وسیله حیاتی آشنا شوید. در این مطلب سعی شده تا اکثر نکات مهم برای انتخاب و خرید اجاق گاز بیان شود.

از آنجایی که اجاق گاز با گاز کار می کند، اولین نکته که باید مد نظر قرار بگیرد توجه به علامت استاندارد است. زیرا ایمنی اجاق گاز مهمترین اولویت در هنگام خرید آن است. البته تقریبا همه گازهای موجود در بازار کشور دارای نشان استاندارد هستند، ولی گاهی مشاهده می شود که اجاق گازهایی با برندهای ناشناس فاقد علامت استاندارد هستند.

نکته حائز اهمیت دیگر، وجود سیستم ایمنی در اجاق گاز می باشد. به طور مثال هنگامی که شعله گاز در اثر سر رفتن غذا یا به هر دلیل دیگر قطع می گردد، جریان گاز به سرشعله ها باید قطع گردد. این کار به وسیله ترموکوپل انجام می شود. زمانی که شعله از بین می‌رود حرارت کم شده و ترموکوپل سرد می شود و جریان گاز به محیط را قطع می کند. البته این کار به کمک شیر مغناطیسی که در داخل گاز قرار گرفته است انجام می‌شود که مانع انتشار گاز می‌شود.

اجاق گاز جهیزیه

اجزای اجاق گاز

توصیه می شود جنس صفحه روی اجاق گاز چدن باشد. چون که رد ظرف بر روی آن نمی ماند و همچنین در مقابل قابلمه های سنگین مقاومت بسیار زیادی دارد. سرشعله های اجاق گاز هم باید سوزنی باشد. این نوع سر شعله ها بسیار خوب و یک دست می سوزانند و شعله کاملا آبی رنگ است. همچنین محفظه فر اجاق گاز باید دارای فن تهویه باشد. در نتیجه هم گرمادهی بهتر می‌شود و هم طبخ بهتری صورت می گیرد.

مانند بعضی وسایل دیگر خانه، زمان خرید اجاق گاز باید به تعداد افراد خانواده نیز توجه کرد. به طور خاص برای جهیزیه می توان یک اجاق گاز ۴ شعله تهیه کرد که حتی تا سال ها و بعد از اضافه شدن نفرات خانواده هم از آن استفاده نمود. البته حتی از گازهای دو شعله هم برای شروع زندگی می توان استفاده کرد و سال های بعد برای استفاده خانواده پرجمعیت تا ۵ یا ۶ شعله تهیه شود.

برای مشاهده گاز در سایت ودینگو کلیک کنید

انواع اجاق گاز

به صورت کلی دو نوع اجاق گاز اصلی در بازار وجود دارد که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد.

 گاز رومیزی (صفحه ای)

چند سالی است که در بازار ایران مورد اقبال قرار گرفته اند و نمای شکیل و زیبایی به آشپزخانه می دهد. در مورد گاز رومیزی، در صورت نیاز به فر یا گریل باید جداگانه خریداری شود. معمولا قیمت پایین تری نسبت به انواع دیگر دارند. البته در مورد بعضی برندها این موضوع صادق نیست. حمل و نقل آن ها بسیار راحت تر از نوع مبله ( ایستاده) می باشد. همچنین فضای بسیار کمی را اشغال می کند که گزینه بسیار مناسبی برای خانه های با آشپزخانه کوچک است. البته بعضی از کاربران این نوع از گازها معتقدند توان و کارایی نوع مبله را ندارد. یعضی از گازهای صفحه ای نیز توکار می باشند. همچنین در نوع دیگری از اجاق های صفحه ای، به جای گاز از برق استفاده  می شود.

اجاق گاز رومیزی

جنس گازهای رومیزی شیشه ای، استیل، لعابی، سرامیکی و گاهی ترکیبی از موارد ذکر شده می باشد. نوع استیل ماندگاری بالایی دارد ولی تمیزکردن آن کمی دشوار می باشد. اجاق گاز شیشه ای نمای زیبایی به آشپزخانه می دهد ولی خیلی سریع لک و چربی را نشان می دهد. گاز سرامیک هم مقاومت بالایی از خود در برابر گرما نشان می دهد.

گاز مبله (ایستاده)

بزرگترین مزیت گازهای مبله، داشتن فر می باشد. ولی در عین حال فضای بیشتری را در آشپزخانه می گیرد. جنس صفحه رویه آن معمولا استیل یا آهن لعاب دار هست. استیل نسبت به دیگر فلزات گرمای کمتری به داخل اتاق منتقل می کند. ولی در نوع لعاب دار تمیز کردن گاز و برداشتن چربی ها راحت تر می باشد.

اجاق گاز ایستاده

 گاز هوشمند

با پیشرفت تکنولوژی و بکارگیری آن در وسایل خانگی، شاهد امکانات جدیدی در این وسایل هستیم. امروزه اجاق گازهای هوشمند امکان زمان دهی برای خاموش کردن خودکار  گاز می دهد. همچنین امکان کنترل شعله از راه دور و اعلام هشدار هنگام سوختن غذا و نشت گاز را هم دارند. یعنی شما با خیال راحت می توانید گاز را روشن کنید و بدون دغدغه برای رسیدگی به کارها از خانه خارج شوید.

انتخاب شما هر کدام از موارد ذکر شده باشد، در نهایت یک نکته مشترک در هنگام خرید باید توجه کنید. آن هم داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش اجاق گاز می باشد.

امیدواریم به راحتی اجاق گاز مورد نظر خود را پیدا نمایید.

 

 

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.