راهنمای جامع خرید مایکروفر

مایکروفر، ماکروفر یا ماکروویو، تلفظ های مختلف این وسیله هست ولی در عمل همه برای یک هدف آن را خریداری می کنند. مایکروفر در زندگی پرشتاب امروزی کمک شایانی در صرفه جویی زمان به ما می کند. به خصوص که این روزها اکثر زوج های جوان مشغول به کار هستند و وقت کمی برای پخت یا حتی گرم کردن غذا دارند. سرعت آشپزی با ماکروفر بسیار چشمگیر است.

همچنین نسبت به دیگر روش های پخت، غذا در ماکروفر تحت دما کمتر و طی زمان کوتاه تری می باشد که در نتیجه مواد مغذی غذا بیشتر حفظ می شود. همچنین غذا را با رطوبت خود غذا می پزد که باعث می شود استفاده از روغن ها در پروسه پخت به حداقل می‌رسد. پس در ادامه راهنمای خرید جهیزیه با ما همراه باشید تا با نکات مهم برای خرید مایکروفر آشنا شوید.

انواع مایکروفر

به سه دسته رومیزی، بالا گازی و توکار تقسیم می شود که در ادامه بیشتر توضیح داده می شود:

مایکروفر رومیزی

رایج ترین مدل مایکروفرها در ایران نوع رومیزی هست. جابجایی آن به راحتی انجام می شود و می توان در اکثر نقاط آشپزخانه قرار دهید. همچنین قیمت آن از دو نوع دیگر ارزان تر است. البته پیدا کردن جای مناسب در آشپزخانه های کوچک برای نوع رومیزی تا حدودی چالش ایجاد می کند.

مایکروفر رومیزی

مایکروفر بالا گازی

این نوع از مایکروفر بالای اجاق گاز قرار می گیرد. این نوع دارای فن می باشد که باعث می شود همزمان کار هود را هم انجام بدهد. قیمت این مدل نسبت به مدل رومیزی بیشتر است. استفاده مفید از فضای موجود در آشپزخانه مزیت اصلی مدل بالا گازی می باشد.

عکس مایکروفر بالا گازی

مایکروفر توکار

در اصل جدیدترین نوع ماکروفرها به حساب می آیند. داخل کابینت ها قرار می گیرند و در مدل کشویی و غیر کشویی عرضه می شوند. عملا بیشترین صرفه جویی در فضا را ایجاد می کنند و در عین حال گران ترین مدل مایکروفرها هستند.

ماکروفر توکار

ظرفیت مایکروفر

مهم ترین نکته ای که برای خرید مایکروفر باید در نظر بگیریم حجم و گنجایش دستگاه می باشد که وابسته به تعداد افراد خانوار و نوع تغذیه آنها است. گنجایش مایکروفر بر حسب لیتر می باشد. به طور مثال یک مایکروفر ۳۲ لیتری با غذای ایرانی برای ۴ نفر و با غذای خارجی برای ۸ نفر جوابگو می باشد.

توان مایکروفر

عامل مهم دیگر در پخت یک دست غذا در ماکروفر ها توان آن می باشد که بر اساس وات ، بیان می شود. هرچه توان یک دستگاه بیشتر باشد غذا بهتر و سریعتر پخته می شود.هرچند که مصرف انرژی آن نیز بیشتر می شود و پول برق شما بیشتر خواهد شد. اگر به دنبال کیفیت پخت قابل قبول هستید، دستگاه با توان بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ می تواند گزینه مناسبی باشد.

امکانات ویژه

شرکت های سازنده با استفاده از تکنولوژی شرایط خانواده ها در زندگی مدرن را در نظرگرفته اند وامکانات ویژه برای راحتی بیشتر آنها دردستگاه ها تعبیه کرده اند. یکی از این قابلیت ها زمان دهی تاخیری می باشد. به طور مثال افراد خانواده وقتی از خانه خارج می شوند می توانند با زمان دهی به دستگاه غذا را در زمان معین در بپزند، بدون اینکه به حضور فیزیکی آن ها در هنگام تهیه غذا لازم باشد.

از امکانات دیگر مایکروفرهای امروزی سیستم اینورتر می‌باشد.  اینورتر برای کمک به حرارت رسانی یکسان به غذا می باشد. در واقع حرارت به طور یکسان بین تمام نقاط غذا پخش می شود. یکی دیگر از امکانات مایکروفر گریل ،کباب کردن و برشته کردن می باشد. قابلیت حرارت همرفتی از دیگر امکانات یک ماکروفر مناسب است.  در سیستم پخت همرفتی غذا هم از زیر و هم از بالا به طورکامل پخته می شود.

عکس ماکروویو

آیا مایکروفر خطری دارد؟

علیرغم صحبت ها و شایعات زیادی که درباره مضرات مایکروفر بیان می شود این دستگاه هیچ آسیبی به مواد غذایی و به شما وارد نمی سازد. این دستگاه با امواج الکترومغناطیسی کار میکند که جزو امواج یونیزه کننده نیست و با به حرکت درآوردن زیاد مولکول های مواد غذایی باعث ایجاد گرما در آنها می شود. البته توصیه می شود در هنگام کار ماکروفر در آن حتما بسته باشد زیرا ممکن است این امواج برای بعضی از اعضای بدن مناسب نباشد.

نکاتی درباره کار با مایکروفر

  • از ظروف مخصوص مایکروفر استفاده کنید و هرگز ظروف استیل و فلزی یا چوبی را در آن قرار ندهید.
  • هیچ وقت دستگاه را خالی روشن نگذارید.
  • برای نظافت آن از اسکاج زبر و سایر وسایل سخت و خشن استفاده نکنید.
  • حتما فضایی را برای خروج بخار غذا داخل ظرف در نظر بگیرید.

امیدواریم این مقاله برای خرید شما مفید بوده باشد و کمکی هرچند کوچک کرده باشد.

 

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.