راهنمای مفصل ساقدوش عروس + ۳۸ مدل لباس ساقدوش عروس

موافقت با ساقدوش عروس بودن مثل امضای قرارداد کار نیمه وقت هست. ساقدوش عروس خدمتکار عروس نیست و این چیزی است که بعضی عروس ها آن را فراموش می کنند. اگر هنوز موافقید که ساقدوش باشید، نیاز هست کمی پول و وقت صرف کنید. در این مطلب مواردی که لازم هست تا در ماه های پیش رو مانده تا عروسی به آن توجه کنید، را بیان می کنیم.

۵ وظیفه اصلی ساقدوش

۵ چیزی که بایستی به عنوان ساقدوش عروس انجام دهید. اگر هر کدام از این موارد را نمی پسندید، محترمانه درخواست ساقدوش بودن را رد کنید.

  ۱- خریدن لباس ساقدوشی

اگرچه بعضی عروس ها مقداری یا تمام هزینه لباس را به عهده می گیرند، اما به طور کلی این انتظار از ساقدوش ها وجود دارد که پول لباس خود را پرداخت کنند. البته این را هم باید بدانید که انتخاب لباس ساقدوش ها حق عروس می باشد. ولی ساقدوش هم می تواند ایده ها و پیشنهادات خودشان را با عروس مطرح کنند و حتی بابت این کار به عروس خانم کمک کنند. در ضمن اگر با مدل یا رنگ خاصی از لباس راحت نیستید، حتما بگویید.

  ۲- در مراسم به طور کامل حضور داشته باشند

مگر اینکه خدای ناکرده یک فوتی ناگهانی در خانواده داشته باشید یا کار غیر منتظره ای پیش بیاید. در غیر این صورت باید در تمام بخش های مختلف عروسی و حتی بخش هایی از عکاسی حضور داشته باشید. گاهی بعضی جمع ها نیاز به افرادی دارد که مجلس را گرم کنند و استارت شروع مراسم را بزنند. همیشه بخشی از جشن عروسی متعلق به ساقدوش ها می باشد.  

راهنما ساقدوش عروس

  ۳- کمک برای برنامه ریزی مراسم عروسی

از ساقدوش ها انتظار می رود تا برای برگزاری هرچه بهتر جشن عروسی ایده بدهند، نسبت به پیشنهادات عروس و داماد بازخورد بدهند، در صورت نیاز در انجام تزئینات و انجام دکوراسیون کمک بدهند و همچنین برخی از وظایف میزبانی را هم به عهده بگیرند. به طور کلی وظایف ساقدوش به حضور فیزیکی محدود نمی شود و در طی کل فرآیند جشن  کمک های فکری هم بدهد و مشورت های لازم را انتقال بدهد. به خصوص اینکه به خاطر تعدد کارها ممکن است عروس و داماد مواردی را از فراموش کنند یا از قلم بیاندازند

  ۴- مشارکت در همه مراسم های پیش از عروسی

عروس نمی تواند از همه ساقدوش ها توقع داشته باشد که در تمام مراسم های پیش از جشن عروسی مثل جشن عقد و حنابندان حضور داشته باشند. اما شما به عنوان ساقدوش بهتر است تا در حد توان بهترین خودتان را در همه مراسم ها ارائه کنید. مطمئن باشید صرف حضور فیزیکی شما قوت قلبی برای عروس و حتی در بعضی مواقع خانواده عروس هست و آرامش بیشتری را برایشان فراهم می کنید. 

  ۵- سنگ صبور عروس باشید

هر عروس خانمی در مدت قبل و حین برگزاری جشن ممکن است در معرض تنش و موقعیت ناراحت کننده ای باشد. این ناراحتی می تواند از برگزار کنندگان مراسم و آرایشگر و … باشد تا حتی از دست داماد. در این موقعیت ها ساقدوش که نزدیکترین فرد به عروس می باشد، گوش شنوای عروس می شوند و به گلایه ها و ناراحتی های عروس توجه می کنند و با همدلی می توانند باعث بهتر شدن روحیه عروس بشوند.

وظایف ساقدوش عروس

وظایف جانبی ساقدوش عروس

در ادامه به طور جزیی تر وظایفی که به عهده ساقدوش می باشد را از صبح عروسی تا پایان جشن بیان می کنیم.

صبح عروسی

به طور معمول ساقدوش های عروس در همان ارایشگاهی که عروس حضور دارد، برای جشن آماده می شوند. این باعث می شود تا از چروک شدن لباس ساقدوش ها جلوگیری شود. حضور در یک آرایشگاه همراه عروس این حسن را هم دارد که آرایش عروس و ساقدوش ها هماهنگ تر انجام شود

همانطور که اشاره شد خیلی از مواقع ساقدوش مهم ترین نقش را برای آرامش دادن به عروس در طول روز دارد تا همه چیز طبق برنامه پیش رود

در صبج عروسی بایستی مطمئن شوید که هرکسی در جای مناسب و در زمان مناسبی که باید باشد، حضور دارد. همچنین وظیفه محافظت از وسایل عروس به عهده ساقدوش می باشد.

وظایف حین جشن عروسی

زمانی که عروس به محل برگزاری عروسی رسید، یکی از ساقدوش ها باید از قرارگرفتن صحیح باقی ساقدوش ها در پشت عروس مطمئن شود تا برای ورود آماده شوند. اگر ساقدوش ها کودک یا نوجوان هستند در صورت نیاز می توانید با رشوه دادن آرام کنید.

اگر لازم هست تور و لباس عروس را مرتب کنید تا کاملا برای ورود باشکوه جذاب شود. نیاز به گفتن نیست همه چشم ها به سمت اوست.

همچنین مسئولیت نگهداری از دسته گل عروس به منظور اسیب ندیدن در مواقع لازم به عهده ساقدوش عروس می باشد. در این مورد می توانید با برگزار کننده مراسم هماهنگ کنید تا یک لیوان اب را برای تازه نگه داشتن گل ها تهیه کنند.

از طرف دیگر زمانی که عروس در بین مهمانان می چرخد تا به آنان خوش آمد بگوید، ساقدوش باید مطمئن شود تا با همه مهمانان خوش و بش صورت بگیرد تا مهمانی از قلم نیفتد. شما به عنوان پشتیبان عروس هستید و باید به یاد داشته باشید که زمان محدودی برای گذراندن با هر مهمان وجود دارد.

ساقدوش

چه تعداد ساقدوش لازم می باشد؟

حساب کردن این که چه تعداد ساقدوش باید انتخاب کنید می تواند تا حدودی استرس زا باشد. بعضی اوقات انتخاب ساقدوش ها مثل این می ماند که شما مربی یک تیم فوتبال هستید که بایستی ۱۱ نفر را از بین تعداد زیادی فرد شایسته انتخاب کنید. اما اینکه شما تعداد زیادی دوست یا فامیل نزدیک دارید، دلیل بر این نمی شود که نیازی باشد همه آن ها در روز عروسی در کنار شما به عنوان ساقدوش بایستند. آن ها می توانند به روش های مختلف دیگری آن جا باشند. اگر شما هم دچار این استرس شیرین شدید که چه تعداد ساقدوش و چه کسانی را انتخاب کنید، از قواعد زیر برای انتخاب ساقدوش استفاده کنید: 

۱- هیچ تعداد ساقدوش دقیقی وجود ندارد

هیچ قاعده ای برای تعداد دقیق ساقدوش وجود ندارد. چون در اکثر تصویرها مثلا ۵ ساقدوش وجود دارد، دلیلی نمی شود  تا شما مجبور باشید عدد زوج یا فردی را تعداد ساقدوش انتخاب کنید. پس قانون قطعی وجود ندارد که خودتان را در این زمینه مقید  به آن بدانید.  

۲- خودتان را برای برابر بودن تعداد ساقدوش عروس و داماد تحت فشار نگذارید

همچنین نیازی نیست تعداد ساقدوش های خود را دقیقا با تعداد ساقدوش های همسر خود یکسان در نظر بگیرید. این نکته را باید در نظر داشته باشید که در جشن عروسی بیشترین توجه ها و شور و شوق متوجه عروس و داماد می باشد و کمتر کسی به تعداد ساقدوش ها دقت می کند. اگر هم در مورد عکس هایتان با ساقدوش ها نگران هستید می توانید از عکاس بخواهید که در موقعیت ها و مراحل مختلف عکس بگیرد، به طوری که نیازی نباشد که همه افراد داخل عکس به صورت یک خط مستقیم در کنار هم ایستاده باشند.

۳- انتخاب شدن شما به عنوان ساقدوش توسط فرد دیگری به معنی اجبار در انتخاب آن فرد برای ساقدوشی شما نیست.

اگر بر مبنای این که در گذشته کسی شما را ساقدوش خود کرده، شما هم باید او را ساقدوش خود انتخاب کنید، ممکن هست بیش تر از ۲۰ تا ساقدوش داشته باشید. ضمن اینکه ضرورتی برای انجام این کار نیز وجود ندارد. اگر آن فرد هنوز به شما نزدیک است، خب او را ساقدوش خود کنید، ولی اگر در ۲ سال اخیر صحبتی با او نداشتید، کمی دشوار هست که دوستی خود را برای ماجرای عروسی با وی برگردانید.

راهنما ساقدوش عروس 99

۹ اشتباهی که ساقدوش ها مرتکب می شوند

فرقی نمی کند تا حالا چه مقدار در مورد یک ساقدوش کامل بودن خوانده باشید یا اینکه تا حالا چند بار ساقدوش بوده اید. چه دفعه اولتان باشد یا دفعه چندم، خواهید دید که با مرتکب شدن اشتباهاتی باعث دردسرتان می شود که در نهایت پیش خودتان می گویید کاش قبول نمی کردم. در ادامه این مطلب بعضی اشتباهاتی که ساقدوش ها مرتکب می شوند را بیان می کنیم تا با دوری از این اشتباهات تجربه فراموش نشدنی را داشته باشید.

  • تصور می کنید بقیه ساقدوش ها حواسشان به همه چیز هست

به جای اینکه فکر کنید ساقدوش های دیگر حواسشان به همه جزئیات و برنامه ریزی هست، خودتان دست به کار بشید و ببینید که آیا چیزی هست که شما بتونید کمک کنید. اگر در آن لحظه کار خاصی نبود می توانید پیشنهاد بدهید در مواردی که نیاز بود، سریعا با شما تماس بگیرند.

  • در تمام زمان عروسی به فکر خود باشید

یک بخش بزرگی از ساقدوش بودن یاد گرفتن از خود گذشتگی در زمان برگزاری عروسی است. حتی اگر چیزی وجود دارد که باعث ناراحتی شما ما باشد یا از انجام آن لذت نمی برید، به یاد بیارید که در نهایت شما آمدید که به دوستتون که همان عروس باشه کمک کنید.

  • موقعیت ها، افراد و چیزهای کلیدی را فراموش می کنید

بعد از سلام کردن به نقش ساقدوشی همه زمان ها به علاوه افراد مهمی که برای مراسم عروسی لازم هست را به خاطر بسپارید. خودتان را در چرخه جزئیات قرار بدهید، به نحوی که فراموش نکنید که کجا باید باشید و چه زمانی نیاز به شما هست.

  • به خواسته های عروس احترام نگذارید

بعد از این که قبول کردید ساقدوش باشید، طبیعی هست که با هر درخواستی که عروس از شما دارد موافق نباشید. به جای اینکه در مقابل خواسته‌های او مقاومت کنید با او صحبت کنید و همه نگرانی هایی که دارید را با او مطرح کنید.

  • به عروس دروغ بگویید

چه عروس نظرتان رو درباره  گل آرایی بپرسد یا در مورد اینکه مژه های مصنوعی عروس چقدر مصنوعی به نظر می آید، شما مجبور نیستید که به او دروغ بگویید یا اینکه الکی  او راخوشحال نگه دارید. واقعیت را به صورت مودبانه به عروس بگویید و حتی یک پیشنهاد جایگزین بعد از نظر خود ارائه کنید.

  • به خاطر عمل نکردن به پیشنهاداتت ناراحت شوید

پشتیبان عروس باشید و تا جایی که که دوست دارد به حرفهای شما گوش بده، پیشنهاداتتون رو مطرح کنید. اما اگر عروس تصمیم گرفته ماه عسل رو به جای ترکیه در مالزی بگذرونه یا سرویس طلایی را که مد نظر خودش بود، به آن چیزی که شما پیشنهاد دادید انتخاب کند به دل نگیرید.

ساقدوش 2020

  • لباس ساقدوش را خیلی دیر سفارش بدهید

اگز قصد دوختن لباس را دارید و از آن جایی که ممکن هست بین یک تا دو ماه پروسه دوختش طول بکشد، تا جای ممکن لباس ساقدوش را زود انتخاب کنید و برای دوخت سفارش بدهید. هر چقدر دیرتر سفارش بدهید، با نزدیک شدن به مراسم باید استرس بیشتری را متحمل شوید و زمان بیشتری را در موعد نزدیک عروسی صرف لباس کنید.

  • کفشی انتخاب کنید که پا راحت نباشد

اگر جذابیت کفش را به راحتیش ترجیح می دهید، باند زخم یا یک جفت کفش راحت به همراه داشته باشید، تا در صورت تاول زدن پا دچار مشکل نشوید.

  • از جشن لذت نبرید

در نهایت باید بدانید که کل ماجرا یک جشن بزرگ هست. پس تا جای ممکن از لحظاتی که به عنوان ساقدوش در مراسم عروسی می گذرانید، از خود و افراد دور و بر خود لذت ببرید.

مدل لباس ساقدوش عروس

جذاب ترین بخش ساقدوش شدن انتخاب و تهیه لباس ساقدوشی است. انتخاب از بین صدها مدل لباس کار سختی هست. در انتهای این پست ۳۸ مدل لباس ساقدوش عروس برای شما قرار دادیم تا مدل های مختلف لباس ساقدوشی را ملاحظه کنید.

لباس ساقدوش ایرانی

لباس ساقدوش عروس شیک

لباس ساقدوش عروس

لباس ساقدوش عروس 99

لباس ساقدوش عروس پوشیده

لباس ساقدوش عروس بلند

مدل لباس ساقدوش عروس

لباس ساقدوش عروس دکلته

لباس برای ساقدوش عروس

لباس ساقدوش عروس جدید

مدل جدید لباس ساقدوش عروس

لباس ساقدوش عروس کوتاه

لباس ساقدوش عروس شیک و جدید

لباس ساقدوش عروس سرمه ای

 لباس ساقدوش یقه دلبری

مدل لباس ساقدوش زیبا

تصویر لباس ساقدوش عروس

جدیدترین لباس ساقدوش عروس

 لباس ساقدوش عروس ساده

لباس ست ساقدوش عروس

لباس ست برای ساقدوش عروس

لباس شب ساقدوش عروس

لباس ساقدوش عروس استین دار

لباس ساقدوش عروس سفید

زیباترین لباس ساقدوش عروس

رنگ لباس ساقدوش عروس

لباس ساقدوش عروس 2020

لباس مجلسی ساقدوش عروس

ساقدوش عروس

لباس ساقدوش عروس شیک

 لباس ساقدوش شیک و جدید

مدل لباس ساقدوش بلند

مدل لباس ساقدوش قهوه ای

لباس ساقدوش عروس دکلته

لباس ساقدوش عروس قرمز

لباس ساقدوش عروس سبز

مدل لباس ساقدوش مشکی

مدل لباس ساقدوش مجلسی

مطالب مشابه

1 Comment

  1. ما تو عروسی گرفتن سادش موندیم چه برسه بخوام چندتا ساقدوشم انتخاب کنم کلی باید پول ارایشگاه و لباس بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.