کامل ترین راهنمای جشن حنابندون + ۲۵ عکس تزئین حنا

حنابندان یا حنابندون، از رسم هایی است که خیلی از خانواده ها در ایران و چند کشور دیگر پیش از مراسم عروسی برگزار می کنند. به باور پژوهشگران باستان حنا نشان شادی، مهر و نیکبختی است. هر چند که در سال های اخیر برگزاری حنابندون در برخی نقاط کشور کمرنگ شده، ولی همچنان عروس  و دامادها و همچنین خانواده های  بسیاری تمایل به برگزاری این جشن کهن دارند. هرچند که در برخی کشورهای دیگر مثل ترکیه به طور جدی این مراسم انجام می شود. در این مطلب تمام سوالات شما پیرامون حنابندون؛ این جشن باستانی را عنوان می کنیم. در ضمن چندین مدل ایده تزیین حنا برای حنابندان را هم نشان می دهیم.

تزئین حنا فانتزی

به طور کلی میزبان جشن حنابندان، خانواده عروس هست که فامیل ها و دوستان نزدیک عروس و همچنین تعدادی از فامیل های نزدیک داماد را هم دعوت می کنند. رسم اصلی در این جشن حنا بستن دست و پای عروس و داماد می باشد. البته امروزه به حنا بستن جزیی دست عروس و داماد هم اکتفا می شود. در واقع آخرین جشن قبل از عروسی به حساب می آید و یک یا دو شب قبل از شب عروسی برگزار می شود.

مدل تزئین حنا شیک

 

ضرورت برگزاری حنابندان

این موضوع بستگی به رسم و رسوم خانواده ها دارد. مثلا در مناطق جنوبی کشور جشن حنابندون همچنان پر رنگ هست و برگزاری آن مرسوم و رایج هست. به طوری که در برخی نقاط بندرعباس خود حنابندان به تنهایی در سه شب متوالی به طور مفصل برگزار می شود! با این حال بعضی از عروس و دامادها هم معتقدند که به دلیل کمتر رسمی بودن جشن حنابندان، بسیار خوش می گذرد و یا اینکه زمان جشن عروسی کم هست و برای داشتن بیشتر زمان شادی حنابندان را هم برگزار می کنند. حالا از این بگذریم که عده ای هم هستند که معتقدند حنابندون خیلی بیشتر از عروسی خوش می گذرد. البته اگر شما جزو هیچ کدام از این دسته افراد نیستید یا به هر دلیلی علاقه ای به برگزاری حنابندان ندارید، به هیچ وجه نباید نگران عدم برگزاری این جشن باشند. چون که هیچ کس از شما انتظار ندارد حتما حنابندون بگیرید و یک تصمیم شخصی بین عروس و داماد می باشد.

حنا مدل قلبی

 

هزینه های جشن حنابندان

حالا اگر مصمم هستید تا جشن حنابندان را برگزار کنید، به بحث هزینه ها می رسیم. همانطور که بیان شد، میزبان مراسم خانواده عروس می باشد که در گذشته های نه چندان دور در خانه پدر عروس برگزار می شد. ولی در سال های اخیر گاهی برای این مراسم نیز تالار پذیرایی یا باغ تالار کرایه می شود که هزینه آن را خانواده عروس تامین می کند. به منظور مدیریت بهینه هزینه ها می توانید برای پذیرایی از مهمانان از شیرینی و چای و میوه استفاده کنید.علاوه بر این، اگر به آرایشگاه هم بروید، باید آن را جزو هزینه ها حساب کنید.  اما در برخی کشورها مثل آمریکا مراسمی به نام Bachelorette party هم وجود دارد. این مراسم البته بر خلاف ایران بیشتر برای داماد با حضور دوستانش برگزار می شود. هرچند که در سال های اخیر برای عروس هم برگزار می شود.

تزیین حنا مدل دسته گل

 

هدایای جشن حنابندان

داماد و خانواده آقا داماد هر کدام هدایایی را در شب جشن حنابندون به عروس خانم هدیه می دهند. این هدایا معمولا لباس، کفش و لوازم آرایش می باشد. البته در صورت توان این هدایا شامل سکه طلا و جواهرات می باشد. خانواده هایی که می خواهند به سنت ها پایبند باشند و رسم و رسوم را به جا بیاورند، به طور نمادین کله قند هم به همراه سایر کادوها می آورند. تزئین هدایا هم اهمیتش کمتر از خود هدایا نیست. گاهی اوقات خانواده عروس هم هدیه ای را برای داماد در نظر می گیرند که اکثرا لباس یا کت شلوار می باشد.

 

لباس حنابندون

لباس سبز و قرمز پرطرفدارترین رنگ ها برای لباس حنابندان عروس هست. اما این دلیلی نمی شود که از رنگ های دیگر نتوانید استفاده کنید. در ضمن لباس رسمی انتخاب عروس و داماد ها هست. برای آقایان که کت شلوار هست و لباس عروس خانم معمولا بلند و مجلسی است. در ادامه  تصویر از مدل لباس حنابندان را مشاهده می کنید. حتی می توان لباس عروس و داماد را جوری انتخاب کرد تا با هم ست بشود. مثلا ترکیب صورتی و طوسی از جمله رنگ های مورد علاقه برای ست کردن حنابندان هست. در برخی مناطق از جمله خوزستان و کردستان عروس و داماد به همراه مهمانان لباس محلی می پوشند که در نوع خودش به شدت جذاب می تواند باشد.

تزئین حنای حنابندون

ایده های زیادی برای تزئین جنا وجود دارد که در عکس های زیر مشاهده می کنید. البته افراد و موسساتی وجود دارند که می توانند کار مدل دادن به حنا را به زیبایی انجام دهند.

مدل حنا بوته جقه

تزیین حنا مدل بته جقه

تزئین حنا مدل صندوقچهمدل تزئین حنا فوق العاده شیک

تزیین حنا مدل طاووسی

تزئین حنا مدل دسته گل

مدل حنا بته جقه ای

عکس ایده حنابندان

ایده تزئین حنا در سینی

طراحی حنا شیک

طراحی حنا برای مراسم حنابندان

جدیدترین مدل تزیین حنا

مدل طراحی حنای حنابندون

طراحی حنای جشن حنابندان

ایده تزیین حنا جشن حنابندان

ایده حنای کیکی

ایده طراحی حنای حنابندان ایرانی

حنای مدل گل

حنابندون

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.